Gençlere Tavsiyeler

Gençlere Tavsiyeler

Bizim kuşak memleketin şekerinin tuzunun tadını almış, acısını çekti. Kendine göre hayatın zorluklarıyla boğuştu, aynı zamanda tadını çıkardı.  Gençlerimiz ise hala dünyayı tanımıyor, mutlaka tanımalılar. Genç kuşak internet Türkçesi konuşuyor, kelimeleri yutuyor. Önce bu esaretten kurtulmaları gerek. Gençler bol bol okumalı, kendisine dikte ettirileni kabul etmek yerine ters düşünmeye alışmalı. En önemlisi de her şeyi sorgulamalı gençler. Aksi halde babalarının, dedelerinin geçersiz kalmış yaklaşımlarına hapsolurlar. Gençlik zamanlarımda yapmaya çalıştığım buydu. Yaşadığım devri aşmak, çok ötelere bakabilmek ve geleceğin modern Türkiye’sini düşlemek… Dahası ülkemizi tanımaya çalışıyorduk. 

Bu yüzden belediyecilik dönemlerimde yenilikçi ve modern uygulamalara önem verdim. Seküler sisteminin nimetlerini görmeye çalıştım. Tek Türkiye var elimizde, başka vatanımız yok. Birlik ve beraberlik ruhu gençlerin şiarı olmalı. Gençlere, daima ileriye bakmalarını, bugüne hapsolmadan Türkiye’yi ve dünyayı tanımalarını tavsiye ediyorum. Önce kendilerini olabildiğince geliştirerek tabii. Kültürel, bilimsel, sosyal ve ekonomik açıdan hep bir adım önde olmayı hedeflemeli, Atatürk’ün çağdaş anlayışı doğrultusunda kendisini yapılandırmalı gençlik. İşte o zaman Avrupa’da, Amerika’da işe giren ama profilleri düşük vatandaşlarımızdan çok daha ileri taşırlar Türk gençliğini.

Gençlik, giderek küçülen küresel düzende hem kendisini hem de ülkesini üst derecelerde görmek istiyorsa, çok okumalı, çok çalışmalı, yeteneklerine göre kendisine mutlaka hedefler koymalı, dünyaya açılmak ve seyahat etmek için şartlarını zorlamalı, hem kendine hem ülkesine mutlaka katma değerler yaratmalı.